Kronična venska bolezen je bolezen ven nog. Do nje pride, ker venske zaklopke oslabijo in posledično ne prevajajo venske krvi samo v eno smer, proti srcu. Kri tako zateka navzdol, zastaja v venah nog, najpogosteje v njenih najnižjih točkah. Zato noge otekajo predvsem okoli gležnjev, v njih lahko občutimo pekočo bolečino, zbujajo nas nočni krči. Noge so utrujene, težke, včasih nemirne in pekoče srbeče.
Kaj je kronična venska bolezen in kako nastane?
Kronična venska bolezen je bolezen venskega ožilja nog, ki je posledica povišanega tlaka v venah nog. Razlog zato so oslabljene zaklopke in stene vene. Posledično pride do zastoja venske krvi v venskem lumnu, ki privede do razširitve ven. Takšno stanje lahko vztraja več časa in sčasoma pride do vnetja venskih sten in obdajajočih tkiv. Temu pravimo kronična venska bolezen. Faktorji tveganja za njen nastanek so: starost, spol, dednost, nosečnost, stoječe delo, debelost.
Stopnje kronične venske bolezni
C1 Metličaste in mrežaste vene | C2 Varice | C3 Varice in otekanje | C4 Varice in kožne spremembe | C5 Varice in zaceljena rana na goleni | C6 Varice in aktivna rana na goleni |
Iz zgornje tabele vidimo, da lahko kronična venska bolezen počasi in postopoma napreduje. Zato je potrebna njena prepoznava v čimbolj zgodnjih fazah.
Kako preverim ali imam kronično vensko bolezen?
V kolikor opažate težke, utrujene in nemirne noge predvsem poleti, vas noge pekoče bolijo, otekajo in vas ponoči zbujajo mišični krči in so ob tem še vidne kakršnekoli manjše ali večje podkožne vene in venice, je potreben pregled pri specialistu za bolezni ven. To je lahko dermatovenerolog, flebolog, angiolog ali žilni kirurg. S pregledom, ki vključuje razgovor, klinični pregled noge in ciljani ultrazvok povrhnjih ven bo specialist definiral stopnjo kronične venske bolezni in predlagal ustrezno zdravljenje.
Zdravljenje kronične venske bolezni
Zdravljenje je lahko konzervativno. Vključuje lahko dejavnosti, ki zmanjšajo zastajanje krvi v venah nog. Sem spada gibanje (hoja, lahek tek, kolesarjenje, plavanje), počitek z dvignjenimi nogami, izmenično tuširanje nog s hladno in toplo vodo, nošnjo elastičnih kompresijskih nogavic v aktivnem delu dneva v hladnih mesecih, v toplih mesecih je priporočljivo jemanje venoaktivnih zdravil – zdravil za zmanjševanje težav povezanih s krčnimi žilami. Lahko pa seveda zdravimo težavo z operativnim pristopom, ki pa je odvisen od kliničnih in ultrazvočno pridobljenih ugotovitev. Najmanjše venice lahko zdravimo s sklerozacijami ali kožnim laserjem, varice odstranimo ali jih kemično uničimo, večje okvarjene debelne vene pa zdravimo s toplotnimi ali kemičnimi metodami.
Dr. Ana Medved, dr.med., specialistka splošne kirurgije, Ambulanta ZDRAVJE