Pri odraslih je vzrok bolečine v kolku najpogosteje obraba kolka oz. artroza. Gre za spremembo, kjer se hrustanec stanjša in sčasoma izgine, kar ima za posledico boleče drgnjenje kosti ob kost. Kolčni sklep oz. kolk je ena najpomembnejših povezav v telesu, saj omogoča gibanje in podpira telesno težo. Obraba kolčnega sklepa lahko povzroči različne simptome in bolečino, ki se lahko širi v sosednja območja, kot so stegnenica, zadnjica in dimlje. Bolečina v kolku vpliva na hojo in premikanje, oteženo je sedenje, ležanje in velikokrat krati spanec. Poleg tega pa je bolečina v kolku lahko posledica poškodbe ali vnetja obsklepnih vezivnih struktur in mišic. Lahko pa je vzrok v ledvenem delu hrbtenice.
Bolečina v kolku in simptomi obrabe kolka
Obraba kolka se običajno začne postopoma in se lahko razvija skozi čas. Pogosto se začne z bolečinami v kolenu. Klasični simptomi vključujejo bolečino, togost, omejeno gibljivost in šibkost v okolici kolka. Bolečina se pogosto pokaže v predelu stegna, lahko se širi v zadnjico, dimlje ali celo v spodnji del hrbta. Bolečina se običajno povečuje pri gibanju in lahko povzroča težave pri hoji ali dvigovanju težjih predmetov, ob mirovanju se bolečina umiri.
Bolečina v kolku je lahko povezana z bolečino v stegnenici, zadnjici in dimljah zaradi kompleksne anatomske strukture teh območij. Obraba kolčnega sklepa vpliva na sosednje mišice, vezi in kite, kar lahko povzroči napetost in bolečino v teh predelih. Na primer, šibke mišice okoli kolka lahko povzročijo, da se obremenitev prenese na sosednja območja, kar lahko povzroči bolečino v stegnenici in zadnjici.
Diagnozo obrabe kolka zdravnik postavi ob kliničnem pregledu, praviloma jo potrdi z RTG slikanjem.
Zdravljenje obrabe kolka
Konzervativne metode:
- Jemanje zdravil za lajšanje bolečin npr. paracetamol, nesteroidnih antirevmatikov ali protivnetnih zdravil.
- Kineziološka in fizioterapevtska obravnava, kjer se razbremeni prizadeto področje in posameznika nauči pravilne izvedbe vaj, ki so ključne pri krepitvi mišic okoli kolka, kar lahko zmanjša obremenitev na sklepu.
- Prilagoditev življenjskih aktivnosti.
Injekcije:
- Injekcije s kortikosteroidom, hialuronsko kislino ali aktivirano trombocitno plazmo (PRP), ki lahko pomagajo zmanjšati vnetje in bolečino v kolku ter sosednjih predelih.
Operativni poseg:
- Artroplastika kolka: V primerih, ko konzervativne metode ne zagotavljajo zadostnega olajšanja ali ko je gibljivost tako močno omejena, da je oseba ovirana pri gibanju in osebni higieni, lahko zdravnik priporoči operacijo za zamenjavo kolčnega sklepa.
Vaje za samopomoč pri bolečinah v kolku
Če gre za lažjo preobremenitev kolka, si lahko pomagamo tako da počivamo. Izogibajmo se teku ali daljši hoji po trdih in neravnih površinah. Raje izberimo športe, ki krepijo stegenske mišice, kot sta plavanje in kolesarjenje.
Redna vadba je pomembna za ohranjanje gibljivosti kolka. Namen izvedbe vaj je okrepiti mišice, ki sklep obdajajo, ter tako stabilizirati področje kolka. Navodila s posnetki izvedbe vaj si lahko ogledate na naslednji povezavi https://lek.si/sl/skrb-za-zdravje/bolecina/vaje/vaje-za-kolk-koleno-glezenj/.
Obraba kolka je kompleksno stanje, ki zahteva individualen pristop k zdravljenju. S pravočasnim ukrepanjem in skrbno izbranimi metodami zdravljenja je mogoče ublažiti simptome, izboljšati kakovost življenja ter obnoviti funkcionalnost kolka in sosednjih predelov.
Pri pripravi članka je sodeloval Klemen Avsec, dr.med., specialist ortopedije.