Terapija s z lastno krvno plazmo postaja vse bolj priljubljena metoda zdravljenja v ortopediji. Terapija vključuje uporabo pacientove lastne krvi, iz katere se pridobi koncentrat trombocitov, ki vsebuje rastne faktorje. Ti faktorji lahko spodbudijo celjenje tkiv in regeneracijo, kar je posebej koristno pri zdravljenju poškodb mišic, kit in sklepov. Ker je terapija z lastno krvno plazmo relativno nova metoda, se številni pacienti srečujejo z vprašanji in nejasnostmi V sodelovanju z Dr. Matejo Sirše, dr.med., sspecialistko ortopedske kirurgije smo poiskali odgovore na najpogostejša vprašanja o uporabi terapije v ortopediji, da bi bolje razumeli njene prednosti, tveganja in učinkovitost.
Kje vse se uporablja terapija z lastno krvno plazmo?
Terapija se v ortopediji uporablja za zdravljenje zgodnjih stopenj obrabe sklepov, kot je začetna obraba kolena, pri čemer prihaja do okvar meniskusa in hrustanca. Osebno imam pri tovrstnem zdravljenju zelo dobre izkušnje. V določenih primerih se uporablja tudi za zdravljenje težav s tetivami, na primer pri tendinitisu Ahilove tetive in težavah s tetivami v predelu ramena ali komolca. V tem primeru se terapije poslužujemo predvsem takrat, ko je bila predhodna fizioterapija neuspešna. Zelo pomembno je, da se pred terapijo izvede natančen posvet in pregled ter realna ocena smiselnosti zdravljenja.
Izven ortopedije se terapija z lastno krvno plazmo uporablja v postopkih pomlajevanja obraza in vratu ter za zdravljenje izpadanja las
Kako poteka sam postopek terapije?
Najprej vam odvzamemo vzorec krvi, podobno, kot da bi vam odvzeli kri v laboratoriju. Kri nato s posebnim postopkom centrifugiramo, nato na obolelo mesto, denimo v koleno ali v tetivo apliciramo le trombocite z rastnimi faktorji, ki spodbujajo obnovo tkiva. Postopek je praviloma neboleč, odvisno od dela telesa. Praviloma čutite le lahen zbodljaj kože. Celoten postopek traja približno 20-30 minut. Takoj po postopku ste normalno mobilni, vseeno pa priporočamo 2-3 dni relativnega počitka.
Na kaj moram biti pozoren po terapiji?
Po terapiji priporočamo, da naslednjih nekaj dni niste športno aktivni, saj s tem lahko zmanjšate učinek terapije. Trombociti namreč skozi naslednjih nekaj dni intenzivno sproščajo rastne faktorje, ki postopoma regenerirajo poškodovano tkivo in zmanjšajo vnetne procese. Učinek terapije bo v naslednjih dneh postopno naraščal, polni učinek bo viden čez nekaj tednov. Priporočamo kontrolo pri zdravniku čez dva tedna, kjer bosta skupaj ocenila učinek terapije in morebitno potrebo po nadaljnji terapiji.
Koliko terapij je potrebnih?
Število terapij je odvisno od pacienta do pacienta, glede na njegovo stanje, vendar pa lahko rečemo, da so običajno za pričakovano izboljšanje stanja potrebni dve do tri terapije.
Ali je postopek boleč? Kdaj se lahko vrnem na delo in k športnim aktivnostim?
Postopek je v primeru aplikacije v koleno praviloma neboleč, čutite le lahen zbodljaj kože. Postopek opravimo ob obisku v ambulanti, anestezija ni potrebna. Celoten postopek traja približno 20-30 minut. Takoj po postopku ste normalno mobilni in lahko obremenite koleno. Od narave vašega dela in količine obremenitve je odvisno, kdaj se lahko vrnete na delo. Prva dva dni po terapiji svetujemo počitek z le lahnim gibanjem sklepa, nato pa se lahko vrnete k običajnim, zmernim obremenitvam. Tek in vadba z utežmi je ponovno priporočena štiri tedne po aplicirani terapiji. Po aplikaciji pri nas dobite natančna navodila za ravnanje v domačem okolju. Ob prvem obisku se z zdravnikom tudi natančno pogovorite, kakšne učinke lahko glede na vašo situacijo od terapije pričakujete.
Katere so prednosti terapije z lastno krvno plazmo?
Kako terapija pomaga pri obrabi sklepov, zlasti kolena?
Kako terapija z lastno krvno plazmo pomaga pri vnetju tetiv?
Pri vnetju katerih tetiv se uporablja terapija?
Terapija z lastno krvno plazmo se lahko uporablja pri različnih vrstah vnetij tetiv. Najpogosteje se uporablja pri športnih poškodbah, kot so poškodbe Ahilove tetive, teniški komolec in druge poškodbe tetiv.
Kako ugotovim ali je terapija z lastno krvno plazmo primerna zame?
Če razmišljate o terapiji, se najprej posvetujte z zdravnikom. On vam bo lahko svetoval glede vašega specifičnega stanja.